Turkcell Global Bilgi Çağrı Merkezi’nde Çalışma Koşulları

 

Firma adı: Turkcell Global Bilgi A.Ş.
Güncelleme Tarihi: 27.01.2013
Lokasyonlar: İstanbul, İzmir, Karabük, Eskişehir, Ankara, Karaman, Diyarbakır, Trabzon, Erzurum, Artvin, Van
Çalışan kişi sayısı: Yaklaşık 5.000
Hizmet verdiği servisler: Turkcell, Dijitürk, Atel, TTK, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI (Konsolosluk Çağrı Merkezi), Alo 147 (Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi), Alo 170 (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezi), Alo 174 (Gıda Hattı Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı), 444 0 545 (Kamu İhale Kurumu, EKAP Etkileşim Merkezi), Alo 171 (Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Danışma Hattı), Alo 184 [Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM)], Alo 182 [Sağlık Bakanlığı Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)], Halkbank, İş Bankası, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Zurıch Sigorta, Promsvıazabank, BP, Sony Eurasia, Inteltek, Bilyoner, LC Waikiki, Aydınlı Grup, Doğuş Medya, Çukurova İthalat, Pınar Su, P&G,  Maxicard, Speak Up, Ufo, Turtess, Nebesna Krinitsa, Migros
İşe Alım Süreci: Bundan 1 yıl önce işe alınan bir arkadaşımızın işe alınma hikayesi şöyle:Danışmanlık firmalasına özgeçmişini yollayan arkadaşımız, Global Bilgi tarafından aranmış ve görüşmeye çağrılmış. Arkadaşımız, takım lideri ile görüşmüş ve görüşme sonunda arkadaşımıza “kendisine web üzerinden bir test yollanacağı ve testi 20 dakika içinde çözmesi gerektiği” bildirilmiş. Yaklaşık 15 gün içinde testi yollamışlar. Testte, genel kültür ve basit matematik soruları sorulmuş, bir iki gün içinde de arayıp işe alındığını bildirmişler. Eğitime girmiş ve eğitimi bir ay sürmüş, eğitim boyunca arkadaşımızın sigortası tam yatmış ve ücretini almış.

Not: İşe alım sürecinde “simülasyon” adı verilen bir uygulama var. Firmadan iki yetkili (tek bir yetkili de olabiliyor) ve aday görüşme odasında biraraya geliyor. Yetkililerden biri adaya bir evrak veriliyor ve evrakta yazanları da gözeterek diğer yetkiliye satış yapmasını istiyor.

Aylık Ortalama Ücret: Çağrı alanların eline geçen para: 1.500 civarında olduğu söylenebilir.Ücretler bölümden bölüme değişiklik gösteriyor. Bölümler arasındaki ücret farkını belirleyen ve beş seviyeden oluşan bir skala var. Bu skalaya “grade” adı veriliyor. Primi yüksek olan bölümlerin “grade”i düşük tutularak çalışanların ücretleri arasında denge tuturulmaya çalışılıyor. Satış yapılan bölümlerde primler, sabit maaşın bile üstüne çıkabiliyor. Ancak prim almak hem çok yıpratıcı hem de çalışanların belirleyemediği nedenlerden ötürü kesintiye uğrayabiliyor. Hedefler aydan aya değişiyor ve hedeflerin ne zaman açıklanacağı da belli olmuyor. Dolayısıyla “prim”e güvenerek hareket etmek hiç akılcı değil.(Bazı bölümlerde performans primi var ama bu primi her ay almak mümkün değil. Performans primi almayanlara yazılı uyarı yapılıyor.)
Aylık Ortalama Prim: Prim’e ücret kısmında değindik.
Ortalama Çalışma Süresi: Çalışma süresi ortalama 1 – 1.5 yıl arasında.
Hafta sonu ve gece vardiyası: Bölümden bölüme değişiyor.
Hastalık İzni: Genellikle sağlık ocağından veya devlet hastanesinden alınan roparları işyeri hekimine iletmek yeterli oluyor. Bazı istisnai durumlarda firma zorluk çıkartabiliyor.  
Yemek: Yemek ücretleri çalışanların giriş kartına yükleniyor. Mesaiye kalınan durumlarda günde iki öğün yemek gerekiyor ve bu durumda karta yüklenen ücret yetersiz kalabiliyor. Ancak asıl sorun yemeklerin kalitesiz oluşu. Öyleki birçok çalışan firmanın çıkarttığı yemeği yemektense tost yemeyi tercih ediyor.
Servis: Servis var ancak zaman zaman servis kalkış saatleri mesai bitimiyle tam uyuşmuyor.
Kreş: Kreş yok.
Sendika: Sendika yok.
Kıdem ödemeleri: Firma, işten çıkarttığı çalışanların kıdem ve ihbat tazminatlarının %90′ını çalışan firmadan ayrıldıktan sonra 15 gün içinde ödüyor. Kalan %10′u ise bir sonraki ücret ödeme döneminde yapıyor.
Olumlu yanları: Kurumsal bir firma.Özel sağlık sigortası var. (Özel sağlık sigortası kapsamına alınabilmek için firmada 1,5 sene boyunca çalışmış olmak gerekiyor. Bu veriyi çalışanların ortalama çalışma süresi ile birlikte değerlendirildiğimizde birçok çalışanın özel sağlık sigortasından faydalanamadığını anlıyoruz.)
Olumsuz yanları: Firma kendi personelini yükseltmek yerine dışarıdan personel alımı yapıyor. Dolayısıyla Global Bilgi’de kariyer yapmak pek mümkün değil.Çalışanlar izin almakta zorlanıyor. Bankaya gitmek için izin isteyen çalışanlara alışveriş merkezinde akşam 10′a kadar açık bankalara gitmeleri söylenebiliyor.

Ek bilgiler:

Burada yazılanların doğru olmadığını düşünüyor veya katkı yapmak istiyorsanız: Düşüncelerinizi; adınız, soyadınız ve cep telefonu numaranızla beraber iletisim@gercegecagrimerkezi.org a yollayın. İletişim bilgileri içermeyen e-postaları dikkate almayacağız.

GCM LEAKS hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Ben De Sızdıracağım diyorsanız tıklayın.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Kategori:: Sızıntı

Etiketler: , ,

Yorumlar (26)

İzleme Adresi | Yorumların RSS Beslemesi

 1. Kerim diyor ki:

  yazılanların hepsi doğru ve dahasıda var tabiki…

 2. ceyda diyor ki:

  bu lokasyon neresiymiş yaaa ? biz daha kötü şartlarda çalıştırıldık ve ssklar hep yarım yattı prim desen alamadık maaşlar zaten yarımdı

 3. zelis diyor ki:

  Kesinlikle hepsi doğru .Fazlası da var bunun yanında psikolojik baskida uyguluyorlar.vee daha neler nelerr

 4. Avatar of admin admin diyor ki:

  Ümraniye lokasyonu. İstanbul dışındaki illerde İstanbul’dan daha kötü şartlarda çalışıldığından haberdarız, ilerleyen zamanlarda daha ayrıntılı bilgi verdiğimizde onları da açıklayacağız.

 5. Enis diyor ki:

  Evet dahası da var. Sen ay sonuna kadar kendini parçala performasın 130 gelsin en üst skaladan prim alman gerekirken, neymiş “takım lideri insiyatif kullanıyormus” senin alacağın prim iki alt skladan hesabına yatırılsın. Nerede adalet? Sonra da “sen geçen ay performans birincisi oldun da, bu ay neden performansın kötü?” diye hesap sorarlar.

 6. oguz diyor ki:

  Hastalık izni konusu eksik. Yılda 3 kez 1er gün için alınan hastalık raporları şirket tarafından karşılanıyor. Bunun dışında 3.den sonra alınan hiçbir tam günü şirket karşılamıyor.Hatta 2gün alınan raporlarda ilk gün karşılanıyor sadece.

 7. AliHaydarTürköz diyor ki:

  Arkadaşlar evet bazı yazanlar doğru fakat hepsi doğru değil neden derseniz orda bir takım liderinin yaptığını şirkete yükleyemezsiniz. Şu anda sektörde benim gördüğüm kaliteli ve bilinçli olan tek çağrı merkezi.

  Çalışan ortalaması falan da 1- 1.5 sene değil. Fosilleşmiş insanlar var, 6-7-10 seneden beri. 2 senelik çok fazla. Kalabalık olduğu için sirkülasyon oluyor çoğu kişi ayak uyduramıyor.

  Ben en zor operasyonlarında çalıştım. 6 gün (8-19) 11 saat çalışmalar, aylarca tek off yapmalar, günde ortalama 100 çağrı almalar, fakat bu zamanın Türkiyesinde eve ekmek götürmek, para kazanmak kolay değil. Eskiden problemleri olmuş tam zamanlı part time durumları. O konuları çok deşelemeyeceğim bilmiyorum net olarak. Sadece bildiklerimi ve gördüklerimi konuşuyorum.

  Şu anda Türkiye’de global-bilgi gibi servis ağı olan bir şirket yok. Her vardiyaya servis var, en fazla 500 – 600 metre yürüme mesafesi uzaklığa bırakıyorlar. Gerekirse güzergahı değiştiriyorlar. Gecikme ise sadece akşam çıkışlarında köprü yoğunluğu oldugu icin max 30 dk oluyor. Servis seni unutursa, dolarsa taksiye binip geliyorsun.

  1.300 ile 2.200 liraya kadar maaş alıyorsun çağrı alanlardan bahsediyorum. İnbound operasyonlarda 8 saat telefon ile konuştuğu için bu parayı kimseye vermezler.

  Şirket hattı veriyorlar 109 TL yükleniyor.

  Tüm meşrubat ve çay ücretsiz. Yemek ise haftalık 40 – 50 arasında kredi yükleniyor. Fix menü yani 4 kap yemek 6.9 gayet yetiyor. Sabahları kahvaltı yaparsan 1 gün yetmiyor.

  İzin konusunda da hiçbir sorun yaşanmıyor. Sadece kendinizi ifade etmesini bilin yeter.

  1 ay ortalama oryantasyon egitim süresi var. Eğitime gelip gidiyorsun sigorta ve maaş tam yatıyor. Hiç bir firma, 1 ay egitim verip 1 yıl tecrübe kazandırdığı işçiyi çıkarmaz, çıkarmak istemez çünkü. Onun yerine aldığı işçi + masraf ve zaman kaybı. İşini yapan kişiyi herkes bilir, takım lideri hakkını yese birim yöneticisi görür. Kimsenin hakkı kimsede kalmaz. İnsaları bu şekilde kışkırtmaya gerek yok. Evet 4-4 lük bir firma değil ama şu anda çağrı merkezi sektöründe daha iyisi yok bundan emin olun .

 8. akerim diyor ki:

  Arkadaşlar görüşmelerim olumlu gidiyor ama namaz kılmakta sıkıntı oluyor mu acaba bilgi verirseniz sevinirim

 9. ttnetci diyor ki:

  Arkadaşlar ben TTNET çağrı merkezinde 4 yıl çalıştım. Bu kadar rezalet bir iş olamaz. Tamam her işin bir zorluğu olur ama, insanlara %30 iletişim olanağı olan bir işte sorunun anlatmak ya da çözmek çok zor. Ancak, prim perfonmans sistemini belirleyen kişiler acaba hiç çağrı aldılar mı merak ediyorum. Tamam şirkette karlılık esas ama yuh dedirtecek kriterler var akla mantığa uymuyor. birileri işin kaymağını yiyor birileri de hep basamak oluyor. Sektörün bir çalışma kanunu ya da koşulu yok. bunu bilen patronlar çok güzel at oynatıyolar.

 10. didem diyor ki:

  AliHaydarTürköz’e kesinlikle katılmıyorum. siz bu şirkette ya mt üstüsünüz yada işe girişiniz henüz 8 ay bile olmadı. haklı olduğunuz tek nokta çay kahvenin ücretsiz olması ve verilen şirket hattı.

  hiçbir kurunum çalışanına yılda en fazla 3 gün rapor hakkı tanıması gibi bir saçmalık olamazken global bilgi açık açık 365 günün sadece 3 günü hasta olabilirsin diyor ve 3 günden sonra alınan raporlar ‘ücretsiz rapor’ olarak işleniyor. bunu yapan başka bir kurum var mı çok merak ediyorum.

  daha bugün 10:00 – 19:00 vardiya çıkışında servis olmadığı için eve yürüyerek geldim.

  sürekli mesaiye kalındığı halde 1 kuruş bile artı mesai ücreti yansıtılmıyor.

  1 gün izin aldığında mutlaka izinli olduğun hafta sonu çalıştırılıyorsun.

  ve en az kazançta 1300 tl değil 1000 tl hem de primiyle birlikte.

  ÖZELLİKLE RAPOR KONUSUNDA BİR DENETİM YAPILMASINI VE BU USULSÜZ UYGULAMANIN SON BULMASINI DİLİYORUM. AYDA 3 GÜN OLSA ANLARIM DA YILDA 3 GÜN RAPOR HAKKI GERÇEKTEN BÜYÜK KANUNSUZLUK

 11. Ferhat Ç. diyor ki:

  Vah benim gençliğim vahh!

 12. orkun diyor ki:

  Arkadaşlar iş çokta aşırı yorucu değil ara vardiyalar çok yoruyo konuşmaktan midemiz şişiyo ve bulanıyo ara vardiyalarda ama bundan önce ki iş deneyimlerimde daha zor işlerde yaptım ve üstesinden geldim. ücret olarak tatmin edici değil şirketin sunmuş olduğu sosyal imkanlarda çok zayıf bu sadece benim lokasyonumda değil hemen hemen tamamında aynı. servis konusu bazen sıkıntı yaratabiliyor. İzin konusunda sıkıntı yaşamıyoruz ama bunun sebebi takım liderimizin çok anlayışlı ve lafı geçen biri olmasından kaynaklanıyor, diğer takımlarda ki arkadaşlarım izin alırken çok problem yaşadıklarını söylüyorlar. En sevmediğim yanı şu atıyorum akşam 7 de çıkacaksın ona göre bişeyler ayarladın bi revize geliyo saat 9 da çıkacaksın. maaşlar primle beraber zar zor 1000 TL hatta bulmuyo bile.(heryer farklı) vardıyalı sistem olduğu için gel babam git babam hesabı. Bu işte çalışmak isteyen arkadaşlar tek tavsiyem şu, şirkette gerçekten ama gerçekten yükselmeyi hedefliyorsanız başlayın yoksa 1-2 yıl içinde silinir gidersiniz olan 2 yılınıza olur sümesiye çağrı alırız kibar konuşuruz bişeyler yaparız işte canımmm diyince bu iş hiç bi gelecek vadetmez. Allah herkesın gönlüne göre versin mutlu bir hayat yaşayın:)))

 13. yeliz diyor ki:

  Orkun bey ben global bilgiye başvurdum evden çağrı merkezi için görüşmeye gideceğim eğer bilginiz varsa bana işin geneli hakkında bilgi verirmisiniz.Tesekkurler

 14. cgrs diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar;
  ben bir zamanlar global bilginin iş ortaklarından cmc de t.cell porojesinde görev almış eski bir çağrı merkezi çalışanıyım. 2 yıla yakın bir süre cmc bünyesinde t.cell çağrıları karşıladım ki cmc’nin şartları global bilgiye oranla inanılmaz derecede kötü idi. Şimdi şu yukarıdaki yazıları okuyorum da sadece tebessüm ediyorum. Bence global bilgi (ki şu an bu şirkette çalışmıyorum) sektördeki en iyi çağrı merkezi. Eksiklikleri birim yönetici ile düzgün bir dille ifade etmenizde fayda var.
  iş hayatınızda hepinize başarılar diliyorum

 15. hakan diyor ki:

  İzin konusunda ya hiç bilginiz mi yok hadi yok diyelim açın iş kanunu bir bakın bakalım ??
  Global degil farklı bir çağrı merkezin insan kaynakları uzmanıyım.
  Global rapor ücreti konusunda, çok fazla oldukça aşırı mütavizi davranmış vay türk gençliği vayyy işte sadece söylenmeyi biliyoruz açıp araştırmak zor geliyor.
  İş kanuna göre bir çalışan 1 veya 2 günlük bir rapor aldıgı zaman bu ücretsiz hiçbir icret yatmaz sadece globalda değil tüm ülkede böyledir bazı büyük firmalara kendisi yatırabilir kanunen işveren bu parayı yatırmama hakkı vardır.
  3 gün ve daha fazla olan rapor sürelerinde ilk 2 gün için ücret yatmaz ondan sonraki hergün içinde yine iş veren değil devlet tarafından raporun bitim süresine kadar ilk gün hariç ücret ödenir yani devlet bile ödemiyo ilk 2 günü !!!
  Normalde heleki 1 günlük raporun bırakın yılda 3 defa !!!! T:C sınırları dahilinde bir kurum bile ödemez ödemez yapmaz yok surası yapıyo burası yapıyo demeyin !!!! KANUN denilen bişey var o ödeme yapılanlar 3 günlük tür 3 günlük bir rapor alırsanda devlet sana bir günlük ücret yatırır!!!
  Öyle biride saçmalamış ayda 3 gün olsa demiş oldu yahu ayda 3 günden,
  36 gün yapar bir yılda bu uygulamada türkiyede degil dünya üzerinde hiç bir gelişmiş yahut gelişmekte olan hiçbir ülkede dahi yoktur,

 16. özge diyor ki:

  ahmet bey siz kesin bi birim yöneticisi yada idari işlerde çalışan biri,yada akşama kadar hatta girin arkadaşlar diye bağıran bi planlamacısınız, siz 1 hafta 10 saatlik bir ara vardiyada çalışın üstüne birde revize yiyin üstelik o haftanızın 3 günü üretim gününe denk gelsinde görelim sizi bakalım bu kadar rahat konuşabiliyomusunuz, ama hayat size güzel tabi boşa takmış konuşuyosunuz

 17. burak diyor ki:

  Cogunuz is hayatina yeni atilmis insanlarsiniz.Calisma sartlarin en hafif oldugu sektorlerdendir cagri merkezleri.12 saat mesai yapan bi firmada calistim uzun yillar ve yukselmeyi birak ayrilirken bile tesekjur almadim.servis yok ve ticket sakadan ote 100tl (?).Tek rahat tarafi gece vardiyasinda yatistasin ama gunduz inanilmaz 200den fazla telefona bakarsin ve ustune dunya kadar is yukuun vardir.onun icin oturdugunuz yerden calisip servisle gidip gelip para kazamak rahatligin dibidir.1500e yakin parada genede iyi sayilir.

 18. özge diyor ki:

  Yalova DNA çağrı merkezinde çalışıyorum. Yazılanları okuduktan sonra şirketin değerini iyice anladım. Cumt pazar tatil. Olaki fazla mesai yapıldı ücreti kesinlikle yatar. İzin konusunda molalarda çok rahatız. Günlük bireysel hedef tutunca erken çıkma hakkımız var. Asgari ücret +prim+ yemek+ ssk şaşmaz. Yöneticilerimiz çok iyi. Biz kantinde otururken yöneticilerimiz yer kalmadığı için ayakta dikilebiliyorlar. Birinin hastası cenazesi olsa ilgileniyorlar.
  Takım liderlerimiz çok samimiler. DNA bizim ailemiz be. Valla yazdıklarnızı okuyunca gidip patrona sarılasım geldi.

 19. özge diyor ki:

  Bu arada erken çıkış olduğunda dolmuşa binmemize bile izin vermiyolar. Servis hemen gelecek arkadaşlar kimsenin kendi imkanları ile gitmesini istemeyiz diyolar. Ne sevimli ne tatlı şeyler yahu

 20. özge diyor ki:

  Ayrıca DNA da hedef tuttuğunda muhakkak tüm çalışanları adalara modalara yemeğe kahvaltıya pikniğe eğlenceye götürüyorlar.

 21. tamer diyor ki:

  Dışı seni yakar içi beni.Bir insanın sömürülüp bir gün kapı önüne koyulacağı en büyük kapitalist şirket.Riyakar yalancı iş ahlakından yoksun liyakatı olmayan torpille illegal yollardan takım lideri birim yöneticisi olan kapasitesiz şişkin egolu insanların yönettiği bir kurum.

 22. ttnetçi diyor ki:

  ttnette çaışıyorum.Servis durumu güzel.bütün vardiya toplama ve çıkışları tam saatinde servisleri kalkıyor. Rapor alınca sadece 2 günlük paranı alamıyorsun sonraki günlerin ücreti maaşından kesiliyor ancak bir sonraki ay bankadan giderek geri kalan günlerin parasını alıyorsun. Pirim zaten yok çünkü her şeyden puan kırıp prim almanı engelliyorlar. Sigortan tam yatıyor. Maaşın gece 00.00 da hesabında. Tek kötü tarafı primsiz her ay askari ücrete çalışman ve fazla mesai uygulaması ( mesai saati başına 3 tl veriyorlar :) )

 23. joker diyor ki:

  Vay arkadaş işe başlıyordum burda ki yorumları okuduktan sonra vazgeçtim burda ki yorumlara göre eşek arıyorlar maşallah

 24. Oğuz diyor ki:

  Ttnet + tivibu inbound biriminde 1 yıl çalıştım. Daha doğrusu dayandım. Rezalet. Kpss kursuna gidin kpss çalışın çok zorda kalmadıkça çalışılmaması gereken bir ortam..
  Bu yazımıda zaman ayırıp okuyun lütfen..
  http://www.oguzkaantaban.com.tr/Biri_cagri_merkezi_mi_dedi__haberi_64.html

 25. handan diyor ki:

  Turkcell global bilgide 3,5 sene çalıştım yukarıda yazılan her şeye katılıyorum eksikler var fazlası yok bir kere şirkette eski çalışana mobbing yapılıyor kıdem ihbarsız çıkılması için çalışanla uğraşılıyor bu şirkette hasta olma,izin alma hakkına sahip değilsiniz bu gibi durumlarda yöneticilerin size bakış açısı değişiyor performans hesaplamalarında bu durum karşınıza çıkıyor grip oldum sesim çıkmıyor diye takım liderinizi arasanız(kaldıki 5 takım lideri ile çalıştım hepsi aynıydı)ne zaman aldığın raporu telafi edeceksiniz diye sorarlar,3 gün rapor harici tüm raporlar ücretsiz rapordur hasta olmazsınız!Yıllık izin istersiniz 5 iş günü hariç toplu olarak izne çıkamazsınız,ayda 45 saat üstü çalıştırırlar beş kuruş mesai ödemezler çünkü her şeyi kılıfına uydurduklarını düşünürler,bu kurumda yükselmek imkansızdır ancak yalakalıkla mümkündür değerleriniz ne kadar iyi olursa olsun başınızdaki ile anlaşamadızmı kimyanız uyuşmadı mı harcanırsınız kurumsal olduklarını söylerler ancak kurumsallıkla mahallenizdeki bakkal kadar bile alakaları yoktur sayılacak çok şey var ama burada susuyorum herkese iş hayatında başarılar

 26. Hilal diyor ki:

  Sevgili Tamer müthiş özetlemiş tebrikler.

Siz de yorum yapın