Yapı Kredi Çağrı Merkezi Çalışma Koşulları

yapi_kredi_cagri_merkezi

Firma adı: Yapı Kredi Çağrı Merkezi (Gebze Lokasyonu)
Güncelleme Tarihi: 10.02.2013
Lokasyonlar: İstanbul, Samsun
Çalışan kişi sayısı: Yaklaşık 1.000 kişi
Hizmet verdiği servisler: Sadece Yapı Kredi bankasına hizmet veriliyor.
İşe Alım Süreci: 3 tane mülakat yapılıyor ve mülakatları geçenler eğitime alınıyor. Eğitimini başarıyla tamamlayanlar çağrı almaya başlıyor.
Aylık Ortalama Ücret: 1.000TL civarında ücret veriliyor.
Aylık Ortalama Prim: Ortalama bir çalışan 500 TL civarı prim alıyor. Primler (her nasılsa) TL olarak değil çalışanların kredi kartlarına puan olarak yatırılıyor.
Ortalama Çalışma Süresi: Çalışma süresi ortalama 5 yıl. Bu süre diğer çağrı merkezlerine göre bir hayli uzun. Çalışanlar kariyer beklentisiyle uzun süre çalışıyor. Bu durumun olumsuz sonucu çalışanların daha vahim sağlık soruları yaşamaları olabiliyor.
Hafta sonu ve gece vardiyası: Çalışanlar sıklıkla önceden haber vermeksizin mesaiye bırakılıyor. Çalışma süreleri çok fazla bazı günlerde 12 saate varan vardiyalar olabiliyor. Molalar işin yoğunluğuna bağlı olarak 30 dakika ila 45 dakika arasında değişiyor. Hafta sonu mesai var.
Hastalık İzni: Raporların geçerliliği konusunda çok problem yaşanmıyor ancak çalışanlara rapor almamalarına yönelik baskı uygulanıyor.
Yemek: Günlük 11 TL’lik set kart yükleniyor. Firmanın yemekhanesinde 8 TL’ye yemek veriliyor. Yemek konusunda ciddi bir problem yok.
Servis: Servislerde herhangi bir problem yok.
Kreş: Kreş var ancak kreşi kullanmaya yönelik bazı kısıtlamalar var. (Bu konudaki detayları ilerleyen zamanlarda aktaracağız)
Sendika: Sendika var ancak çalışanlar sendikaya üye olmuyor (veya yapılmıyor).
Kıdem ödemeleri: Kıdem ödemeleri konusunda herhangi bir problem yok.
Olumlu yanları: Özel sağlık sigortası var. Çalışanlar kurumsal bir firmada deneyim elde ediyor.
Olumsuz yanları: Yıllık izinlerin kullanılmasında işçinin hakları tam olarak verilmiyor. İş çok yoğun ve yıpratıcı. Çalışanlar sürekli gözetleniyor ve bunun baskısını hissediyor. Satışa yönelik beklentiler çok yüksek. Tuvaletler (özellikle kadın çalışanlar) için yetersiz. Molalar yetersiz. Mekan basık ve havalandırma çok kötü. Yüzlerce kişi aynı havasız ortamada çalıştığı için bulaşıcı hastalıklar hızla yayılıyor. Ortamdaki ses çok yüksek. Hafta sonu mesai var.
Ek bilgiler:

Burada yazılanların doğru olmadığını düşünüyor veya katkı yapmak istiyorsanız: Düşüncelerinizi; adınız, soyadınız ve cep telefonu numaranızla beraber iletisim@gercegecagrimerkezi.org a yollayın. İletişim bilgileri içermeyen e-postaları dikkate almayacağız.

GCM LEAKS hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Ben De Sızdıracağım diyorsanız tıklayın.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Kategori:: Sızıntı

Etiketler: , ,

Yorumlar (2)

İzleme Adresi | Yorumların RSS Beslemesi

 1. ali diyor ki:

  aylık 500 tl gibi bir prim sözkonusu değil.Primler 6 ay 3 ay ve 3 ay olarak veriliyor.prim alabilmek içinde çok yüksek olan satış hedefinin tutturulması gerekiyor.İleri derecede mobbing var.Zorunlu normal ve satış mesaileri mevcut.Aşırı derecede baskı var.İşyerinin yemekhanesi çok kötü.Diğer yemek yenebilecek yerlerde ise fiyatlar çok yüksek.Servis konusunda da servis var ancak maliyetten kısılması için azaltılmış durumda.Aynı serviste 10-15 kişi gidiyor serviste çok zaman geçiyor.Özellikle de mesai ve vardiya servislerinde.Akşam vardiyalarında haftada en az 2 gün erken giriş var ve o da mecburi :) işe alım konusunda da şunu söyleyebiliriz ; işyerimiz o kadar kötü şartlara sahip ki insanlar başvuru bile yapmıyorlar.Yani başvuran herkes kriterleri sağlıyorsa girebilir.Ama kesinlikle tavsiye etmiyorum.Kariyer hedefi tamamen yalanlarla dolu.Aşırı derecede yoğun baskı ortamında sağlıksız koşullarda çalışma hedefleriniz tutmazsa mobbing ile tazminatsız işten çıkarılma illegal olan herşey mevcut.kesinlikle tavsiye etmiyorum.

 2. H.E diyor ki:

  Yıllık izin cidden adaletsiz aynı tarihte işe başladığınız kişiler sizden önce yıllık izine çıkıp gelebiliyor.Takım liderleri satış için takımdan birini görevlendirirler ve hem görevli hem takımlideri gün boyu baskısını sürdürür.İşe girerken siz çok değerlisiniz mesajı verilir,oryantasyonda mobbing’in tanımı yapılır ancak işe başlayınca mobbing’in sıradan birşey olduğunu anlarsınız.Gelmeyi düşünenler birkere daha düşünsün.

Siz de yorum yapın